TEMİZ ODA KULLANAN SEKTÖRLER

TEMİZ ODA
ORTAMLARI

Temiz oda, mümkün olan en temiz alanı sağlamak için toz, mikrop ve kirleticiler gibi havadaki parçacıkların filtrelendiği kontrollü bir ortamdır. Temiz odaların çoğu elektronik, farmasötik ürünler ve tıbbi cihaz ekipmanı gibi ürünlerin üretiminde kullanılır. Bir temiz oda, ortamda metreküp başına izin verilen partikül miktarına bağlı olarak farklı hava temizliği seviyelerine göre sınıflandırılabilir. Temiz odalar ayrıca sıcaklık, hava akışı ve nem gibi değişkenleri de kontrol eder.

TEMİZ ODA KULLANAN SEKTÖRLER

UZAY VE SAVUNMA

Havacılık ve Savunma Temiz odaları, uçak ve uzay aracı donanımının, ince elektronik cihazların, optik cihazların ve daha fazlasının geliştirilmesi için çok önemlidir.

TARIM

Ülkemizi ve dünyayı beslemeye yardımcı olan tohumların, böcek ilaçlarının, yemlerin ve diğer ürünlerin üretimi ve geliştirilmesi için hayati öneme sahiptir.

OTOMOTİV

Otomotiv parçalarının ve bileşenlerinin tasarımı, üretimi, montajı ve test edilmesi için kullanılır. İşlevsellik ve güvenlik riskleri yüksektir.

BİYOTEKNOLOJİ

Değişen dünyamız için hayati öneme sahip proseslerin kontrolünün çok önemli olduğu ve temiz odalarının genellikle ISO 5 veya daha iyisi olduğu bir sektördür.

KİMYASAL

Kimyasallar çeşitli endüstrilerde farklı şekillerde kullanılmaktadır. Tehlikeli kimyasallar ve kimyasal testler, özel olarak kontrol edilen temiz oda ortamları gerektirir.

ÇEVRESEL TESTLER

Tortu, içme suyu, atık su, yüzey suyu, balık ve hayvanlar, hava ve tehlikeli atıkların bakteriyolojik, kimyasal ve radyolojik analizlerini gerçekleştirir.

GIDA ÜRETİMİ

Gıda üretimi, ürün güvenliğinin, kalitesinin ve bütünlüğünün çok önemli olduğu bir endüstridir. Gıda ürünü kalitesini sağlamak için temiz odalar hayati öneme sahiptir.

ADLİ BİLİM

Adli temiz odaların ISO 5 veya daha yüksek standartları karşılaması gerekir. Adli uygulamalar için yüksek düzeyde düzenlenmiş temiz oda ortamı bir zorunluluktur.

HASTANE

Hastane temiz odaları birkaç farklı amaca hizmet edebilir. Her durumda hastaların sağlığını korumak için yüksek düzeyde çevresel kontrol gereklidir.

İMALAT

Bazı üretim süreçleri yüksek düzeyde süreç kontrolü gerektirir. Ürünlerde tutarlılık ve temizlik sağlamak için kontrollü temiz oda ortamı devreye girer.

TIBBİ

Tıbbi araştırma yapan veya sağlığı iyileştirmek ve hayat kurtarmak için bileşik ve cihaz oluşturup hazırlayan işletmeler için temiz oda hayati ve değerli bir yatırımdır.

TIBBİ CİHAZ

Tıbbi cihaz üretimi ve paketlemesi, bir temiz odanın kontrollü ortamını gerektirir ve bu temiz odalar ISO 14644 standardında bahsedilen gereksinimleri karşılamalıdır.

TIBBİ KENEVİR

Düşük seviyelerde tıbbi kenevir üretimi yapan üreticiler, tüm ihtiyaçlarını karşılayabilen modüler yetiştirme odaları ile çevresel kontrolleri sağlayabilmektedir.

TIBBİ ARAŞTIRMA

Tıbbi araştırma laboratuvarları, kesinlikle temiz oda koşulları gerektirir. Örneğin, kan veya kök hücreleri içeren araştırmalar için temiz oda ortamı gereklidir.

MİKROBİYOLOJİ

Mikroorganizmaların incelenmesi, ister tıbbi, ister moleküler veya başka bir uzmanlık ve bağlamda olsun, yüksek düzeyde kontrollü ortamlar gerektirir.

MİKROİŞLEMCİ

Partikül kontaminasyonu, üründe ve mikroişlemcilerin üretiminde büyük sorunlara neden olabilir. Tehlikeye neden olan nem ve kirletici koşullar kontrol edilmelidir.

ECZACILIK

İlaç endüstrisinde farmasötik temiz oda standartları ve gereksinimleri karşılanmalıdır. Farmasötik temiz odalar için minimum standart genellikle ISO 5’tir

PLASTİK ENDÜSTRİSİ

Otomotiv, havacılık, tıp veya çeşitli kullanımlara göre yüksek kaliteli plastik ürünlerin güvenli ve verimli üretimi için kontrollü bir temiz oda ortamı şarttır.

PLASTİK ENJEKSİYON

Plastik enjeksiyon kalıplama, otomotiv ve havacılıktan, genel imalat ve tıbbi cihazlara kadar pek çok endüstride çok önemlidir. Kalite kritiktir, temiz oda gereklidir.

KALİTE KONTROL

Kalite kontrol test sonuçlarınızın doğru ve güvenilir olduğundan emin olmak için testinizin bir temiz oda kontrollü ortamda gerçekleştirilmesi gerekir.

YARI İLETKEN

Kirlilik, yarı iletkenler ve mikro elektronikte büyük üretim sorunları ve ürün arızası kaynağıdır, temiz odaları yarı iletkenlerin üretimi ve paketlenmesi için kritik hale getirir.

SUNUCU ODASI

Sunucuları ve diğer hassas elektronik bileşenleri korumak için yüksek miktarda çevre kontrolü gerektirir. Buna sıcaklık, statik ve nem kontrolü dahildir.

DEPOLAMA

Temiz odalar yalnızca üretim ve test için gerekli değildir. Ürün kalitesini ve bütünlüğünü sağlamak ve korumak için ürünler kontrollü ortamlarda saklanmalıdır.

ÜNİVERSİTE

Üniversite araştırma ve çalışma laboratuvarları, tıbbi araştırmalardan adli bilimlere, tehlikeli kimyasallardan jeolojiye kadar çeşitli uygulamaları kapsar.

SU ARITMA

Su saflığını test etmek için son derece yüksek bir kontrol seviyesi gereklidir. Halk sağlığını korumak için su arıtma temiz odaları kritik önem taşır.

SAVUNMA SANAYİ

Üretimlerinde kullanılan ürünlerin ve uçucu bileşiklerin ölümcül doğası nedeniyle, personel, ürün ve bilgi güvenliğini sağlamak için temiz odalar gereklidir.

Divalsan Mühendislik, her bir temiz odayı farklı ihtiyaçları karşılayacak şekilde uyarlayarak tüm endüstriler için temiz odalar tasarlar ve oluşturur. Kontrollü temiz oda ortamlarımız, modüler paneller kullanılarak yapılmaktadır.