Havalandırma sistemleri yapısal kurulumlardır ve önce keşif yapılarak mühendislik çizim ve çalışmalarıyla uygun proje üretilmektedir. Ardından kaliteli malzemeler titiz işçilik ve ürünlerle üretim ve montaj işlemleri yapılmaktadır.

Yaşam alanlarında havalandırma tamamen doğal yollarla sağlanmaktaydı. Günümüzde çok katlı yapıların artması, katların artı eksi yönlerde ilerlemesi doğal olarak havalandırma sistemlerini zorunlu kılmaktadır.

Havalandırma, hayati fonksiyonların düzeni, sağlıklı ve hijyenik nefes almanın insan yaşantısına katkılarına destek veren sistemdir.

Havalandırma Gereksinimi Nerede Vardır?

Havalandırma sistemleri, evler, iş merkezleri, depo- sığınaklar, plazalar, oteller, kafeler, restoranlar, düğün salonları, okullar, üniversitelerde mutlaka kurulması gerekmektedir. Sinema, tiyatro, konser, konferans salonları, kültür merkezleri yani her türlü toplu yaşam alanlarında zorunlu olarak kurulmaktadır.

Havalandırma Sistemleri

Endüstriyel havalandırma sistemleri, alanında her geçen gün kendini yenileyerek kalite ve ürün geliştirme çalışmaları yapılmaktadır. Yaygın kullanımda bulunan sistemler, hava kanalları, klima santralleri, menfez, fan çeşitleri ve kanallı- kasetli klima sistemleridir.

Hava kanalları; en önemli yapısal sistemlerdir. Mekandaki kirli havayı dışarı atarak dışardaki temiz havayı da partiküllerden arındırarak içeri nakletmektedir. Mekan özelliklerine göre koku, toz, duman, sıcak, soğuk durumuna göre çalışmalar yürütülmektedir. Hava kanallarındaki hava debisi, kanal uzunluk ve köşe yapıları ayarlanmalıdır. Tüm teknik konular ve çalışmalara ek olarak mekan dekoru düşünülerek, olumlu katkıda bulunmalıdır.

Temiz Oda Havalandırma Sistemleri

Temiz oda havalandırma sistemleri, ISO tarafından kabul edilen yaşam kalitesine önemli değer katan sistemlerdir. Hijyen standartlarına uygun alet, teçhizat, koku, toz, mikroorganizma, partiküller, atık gazlardan koruma sağlanmalıdır. Canlı parçacıklardan arındırılmış, basınç ve gürültü seviyesi ayarlanmış, soğuk, sıcak, nem oranları sağlık koşullarına uygun hale getirilmiş ortamlara temiz oda denmektedir. Temiz oda uygulama yapılacak laboratuvarlara sokulacak ürünler isopropil alkolle temizlenir ve iç mekan havası devamlı HEPA filtrelerden geçirilerek arındırılmaktadır. Yüksek etkili hepa filtreler % 85 ve üstünde, 0,3 mikrona kadar havadaki partikülleri yakalayabilme gücüne sahiptir. İlaveten UV filtrelerle entegrasyon sağlanarak daha yüksek verim alınabilmektedir. Hayati önemdeki hava kanallarını yapılarınıza kurarak hem maliyetleri düşürebilir hem de her hangi bir arıza durumunda az parayla yüksek kalite verim alabilirsiniz.

Klima Santralleri

Klima Santralleri, dışardan alınan havayı istenen oranlara getirerek ortamda belirlenen noktaya taşıyan sistemlerdir. Yapısal özellikleri bakımından,

a. Karışımlı hava klima sistemi,
b. Isı geri kazandırmalı klima sistemi,
c. Taze hava klima sistemi,
d. Hijyenik klima sistemi çeşitleri bulunmaktadır

Ortam özellikleri, metrekaresi, hijyen ihtiyacı, dış hava şartları seçilecek klima santrali ve filtre özelliklerini belirlemektedir. Isıtma – soğutma serpantini, vantilatör ve aspiratör, damper motoru seçim ve proje geliştirilmesinde büyük önem kazanmaktadır. Tüm ayrıntılar profesyonel ekipler tarafından özenle dikkate alınarak işlemler yürütülmektedir.

Kanallı klima
Sessizliğin önem kazandığı, banka, sinema, tiyatro, okul, hastane gibi ortamlarda kullanılmaktadır. Menfez yardımıyla hava akımı sağlamaktadır. Ayrıca iç üniteleri tavan boşluklarına montajlandığından dekoratif kazanımı sayesinde aranan özellikli sistemlerdir.

Kasetli Klima
İç üniteleri asma tavan, alçıpan arasına, dış ünite tavana montajlanmakta olup sadece ön panel görünümdedir. Konfor arayanların, Asma tavanlı, ofis, hastane avm gibi ortamlarda aranan özellikli sistemdir. Dört yönlü sıcak soğuk dağıtabilme özelliğiyle de ayrıca tercih edilmektedir.

Aksiyel Fan
Sıcak soğuk hava sirkülasyonunu aynı anda gerçekleştirebilme özellikli fan sistemidir. Hava akımı ve geliş, çıkış yönleri dikkate alınarak mühendislik çalışmaları yapıldığı takdirde yüksek verim alınabilmektedir. Maliyeti düşük verimi yüksek aksiyel fan sistemi kaliteli malzeme ve uzman bilgisiyle kurulum yapılmalıdır.

Hava Perdesi
Dış ortamdaki hava girişini engelleyerek, sinek, böcek, toz, nem sorunlarına engel olan sistemdir. Klima ve ısıtıcılarla hava ısısını korumaktadır. Yüksek hızlı basınç uygulayarak hava giriş çıkışını engelleyen hava perdeleri enerji tasarrufu sağlamaktadır. Yüksek verim ve uygun maliyetinden dolayı büyük işletmeler ve avmlerde yoğun kullanılmaktadır.

Menfez
Mekanların hava kapasitesi, dışarı verilmesi gereken hav özelliğine göre menfezin konum yeri belirlenmektedir. Havalandırma sistemlerinin son aşama ekipmanlarıdır.