Ülkemizde ve dünyada yaşanan Covid-19 virüs sıkıntısından dolayı hastanelerin yoğun bakım üniteleri yetersiz kalmaktadır. Türkiye’de yoğun bakım ünitelerinin henüz %70’i doluluk oranına ulaşmasına rağmen sahra hastaneleri projesine başlanmıştır. Diğer dünya ülkelerindeki durum ise daha kritik bir hale gelmiştir. Yoğun bakım üniteleri %100 doluluk oranına ulaştığı için hastalara yatış verilemiyor, genç-yaşlı ayrımı yapılmak zorunda kalınıyor veya hastalar evlerine gönderiliyor. Tam bu aşamada ihtiyaçlara yönelik bir proje geliştirdik.

Hem portatif, hem temiz oda, hem yoğun bakım, hem negatif basınç, hem karantina odası olarak planladığımız projemiz üretim aşamasına hazır hale getirilmiştir. Hastane bahçesine kurulabilir bir sistem olduğu için yoğun bakım ünitelerine alternatif çözüm olacağını ümit ediyoruz.

Yükleme ve Taşıma Esnekliği
Standart konteyner özellik ve boyutlarında olduğu için alandan tasarruf etmek mümkün oluyor. Gemi ile sevk etmek için üst üste yükleme yapılabiliyor veya karayolu ile taşımak için herhangi bir zorluk yaşanmıyor.

Negatif Basınç ve Pass-Box
Negatif basınçlı tasarlandığı için dışarıya virüs yayılımı engellenmekte ve bulaş riski ortadan kaldırılmaktadır. Hastaya verilecek yemek veya tıbbi malzeme transferi için taşınabilir temiz oda sistemine al-ver kutusu (pass-box) entegre edilmiştir. Bu sayede temiz oda içine giriş ve çıkışların en aza indirilmesi hedeflenmektedir.

Konforlu Yaşam Alanı
Temiz oda standartlarında tasarlanan taşınabilir karantina odası içinde konforlu bir yaşam alanı oluşturulmaktadır. Hastanın günlük ihtiyaçları dışarı çıkmadan içeride görülebilmektedir. Isı, nem ve sıcaklık değerleri ayarlanan parametreler arasında tutulabilmekte ve takip edilebilmektedir.